• História školy od r. 1918 - 1939

• Od roku 1918 do  26.januára 1943 správcom štátnej ľudovej školy a neskor riaditeľom bol Štefan Onderik. Od roku 1919 do roku 1925, a potom znovu od roku 1931 vyučoval na štátnej ľudovej škole,ako štátny učiteľ Ľudovít Kováč.

V roku 1931 bola zriadená v štátnej škole štvrtá trieda a v roku 1936 aj piata trieda, keď bola zároveň uskutočnená prestavba bývalej detskej opatrovne na piatu triedu. Počas 1.svetovej vojny bola v škole umiestnená vojenská nemocnica a nádražná stráž. Zariadenie školy bolo úplne zničené.

Dňa 7.januára 1919 začalo v štátnej ľudovej škole vyučovanie v slovenskom jazyku.Prvými slovenskými učiteľmi, okrem spomínaného správcu školy Štefana Onderika a Ľudovíta Kováča sa stali učitelia Antonia Onderiková, Ervin Szabo, A. Mikloš. Na malý učiteľský zbor čakala v tomto období ťažká obrodná práca na kultúrnom povznesení  miestneho obyvateľstva. Boli poriadané ľudové náukobehy, divadelné predstavenia, zábavy. Práca učiteľského zboru bola korunovaná úspechmi. Ľudia sa rýchlo prispôsobili novým pomerom.

V roku 1902 bola v obci zriadená detská opatrovňa, ktorá existovala do roku 1922.Poslednou opatrovateľkou bola Mária Moravcová, neskôr manželka notárského tajomníka Teodora Šoltésa.Od roku  1947-1950  sa  v archívnych materiáloch spomína   v bývalých  Vyšných  Raslaviciach Materská škola. Terajšia budova MŠ v časti Vyšné Raslavice  bola  daná do prevádzky dňa 10.júna 1951.

V rokoch 1927-1928 v Slovenských Raslaviciach, zásluhou učiteľa Štefana Onderika, bol založený spolok Slovenská liga, ktorého cieľom bolo pracovať na  zvyšovaní kultúrnej úrovne obce. Tento spolok dal postaviť už spomínaný pomník padlým v 1.svetovej vojne.V roku 1938 na školu prichádza učiteľ Andrej Jusko, brat kňaza Štefana Juska. Dňa 23.mája 1939 navštívil obec Raslavice minister školstva Jozef Sivák, ktorého vítali občania obce, miestny farár Adam a správca školy Štefan Onderik so žiakmi.