SFUMATO
SFUMATO alebo Splývavé čítanie
- metóda alebo spôsob nadobudnutia zručnosti čítať správne, plynulo a s porozumením.
Asi najdôležitejšou zručnosťou žiaka 1. ročníka je naučiť sa správne čítať. Od zvládnutia tejto základnej zručnosti závisí ďalšia školská úspešnosť žiaka. Naši žiaci sa učia čítať pomocou metódy SFUMATO – Splývavé čítanie, ktorej autorkou je česká pedagogička s dlhoročnou praxou v tejto oblasti PaedDr. Mária Navrátilová.
Metodika Sfumato umožňuje každému žiakovi osvojiť si čitateľské zručnosti. Každé dieťa, ktoré má zdravý sluch, zrak a hlas sa metódou Sfumato naučí technicky správne čítať, pretože sa naučí správne fyziologicky tvoriť hlásky. V technike je zároveň zakotvené čítanie s porozumením. Technický základ dlhej expozície hlások dáva mnohonásobne dlhší čas CNS na spracovanie. Oči sa pohybujú dopredu ešte pri predchádzajúcej expozícii hlásky, a to kontrolovane z písmenka na písmenko. Dokonalou analýzou a syntézou sa zlepší aj písomný prejav. Technika prevedenia umožňuje žiakovi voľbu vlastného tempa pri čítaní – individuálny prístup je teda zakotvený v technike.
Hodiny čítania na začiatku školského roka sa podstatne líšia od hodín, kde sa vyučuje slabikotvornou metódou. Úvodné obdobie nazývané OSBUA je založené na zážitkovom učení, ktoré ponúka priestor na dokonalé zapamätanie si učených hlások, ale aj na vytváranie obrazov. Žiaci pred samotným nácvikom čítania prejdú hlasovou i dychovou prípravou, prebieha príprava všetkých orgánov zúčastňujúcich sa na procese čítania a to zraku, sluchu i hlasu. Žiaci sa učia hlásky správne fyziologicky tvoriť tzv. volaním, syčaním či tlačením. Ďalšími metodickými postupmi sa postupne vytvára dynamický stereotyp, teda akýsi návyk, pri ktorom sa pekne viazane napája jedna hláska na druhú. Veľmi jednoducho povedané:žiak číta prvé písmeno tak dlho, pokiaľ nevie prečítať druhé písmeno, to číta tak dlho (a pritom pozerá už na ďalšie písmeno), kým nevie prečítať tretie písmeno... Výsledkom takéhoto spôsobu je plynulé čítanie s porozumením. Číta sa hlasno, pomaly a dlho (pre nezainteresovaných smiešne a spevavo).
Poradie vyvodenia hlások je odlišné od poradia písmen v bežnom šlabikári, preto sa využívajú iné, efektívnejšie formy práce na vytváranie dokonalých obrazov jednotlivých písmen. Veľmi dôležitá je práca s tabuľkami, dokresľovanie chýbajúcich častí písmen, skladanie rozstrihaných kartičiek s písmenami, písanie do múky, pexeso, aby si žiaci dokonale osvojili grafickú i zvukovú podobu preberaných písmen.
Následným krokom je syntéza dvoch hlások. Vytvára sa návyk, pri ktorom oko ide z písmenka na písmenko. Ešte stále sa pracuje s tabuľkami, pretože na nich sa precvičuje dokonalá analýza a syntéza, čo je výbornou prípravou na písomné diktáty. Z tabule žiaci čítajú tlačenú i písanú podobu dvojpísmenkových spojov.
Ak už žiaci ovládajú tento krok, začínajú sa spájať tri písmená. Prácou na tabuľkách sa precvičí dokonalá analýza všetkých hlások v trojpísmenkovom slove. Na tabuli žiaci čítajú trojpísmenkové slová presne podľa metodických odporúčaní.
Tretím stupňom syntézy je spojenie štyroch hlások. Precvičujú sa štvorpísmenkové slová najprv bez dlhej samohlásky, potom s dlhou samohláskou.
Až potom začínajú žiaci čítať texty zo šlabikára. Hromadným čítaním sa nacvičuje správna intonácia vo vete. Žiaci nemajú vôbec žiadne problémy plynulo čítať text a rozumejú tomu, čo prečítali. Prevláda ešte výrazne pomalé tempo. To sa však neurýchľuje, práve naopak, žiaci sa vedú k tomu, aby čítali pomaly. Tak sa zabráni prípadným chybám, ktoré by mohli nastať. Všetky texty v šlabikári čítajú žiaci hromadne. Prstom si pritom ukazujú čítaný text. Keďže už nie je potrebné venovať sa technike čítania, ostáva dosť času i na dramatizáciu šlabikárových či čítankových textov.
Každý žiak si spočiatku volí rýchlosť čítania podľa svojej potreby. Neskôr, po vytvorení správneho návyku sa tempo prirodzene zrýchľuje. Metóda je založená na zážitkovom učení, čím sa odbúrava prípadný stres zo zlyhania.
Z radov odbornej pedagogickej verejnosti je tento spôsob výučby čítania veľmi pozitívne hodnotený, hoci zatiaľ je táto metóda dosť málo rozšírená.
Reálny prínos metódy SFUMATO pri výučbe čítania
- Čítanie pre všetky deti – pri počiatočnej fáze nácviku čítania sa pracuje 20 x pomalšie ako pri štandardných metódach – je to veľmi vhodné pre deti s poruchami učenia – ( pri dôslednom učení čítania touto metódou sa u detí dyslexia neobjaví) - alebo pre deti, ktoré by pri výučbe čítania slabikotvornou metódou mali problémy.
- Keďže technika je založená na hlasnom prejave, správnom umiestnení tónu (zvuku) v ústnej dutine, je dodržaná hlasová hygiena (pri slabikotvornej metóde sa na to dôraz nekladie).
- Pri dôslednom dodržaní techniky sa zabráni dvojitému čítaniu a zamieňaniu písmen – vytvorenie dynamického stereotypu.
- Splývavé čítanie – žiaci neoddeľujú predložky, plynule prechádzajú z písmena na písmeno, zo slova na slovo; pri slabikotvornej metóde sa slabšie deti zaseknú pri ťažších slovách, spoluhláskových skupinkách a rozmýšľajú nad ďalším písmenom, pri splývavom čítaní čítajú pomalšie, ale písmenká pekne spájajú a „držia“ predchádzajúcu hlásku, kým oko nenačíta nasledujúcu (dynamický stereotyp).
- Technika umožňuje voľbu vlastného tempa; pri slabikotvornej metóde je tempo nácviku čítania rýchlejšie – niektorí žiaci nestíhajú, nezvládajú, čo má za následok nechuť k čítaniu, k škole, zlyhanie, neúspech.
- Čítanie s porozumením je zakotvené v technike – dlhá expozícia hlások a správna intonácia znamenajú mnohonásobne dlhší čas centrálnej nervovej sústavy na spracovanie.
- Postupnosť osvojovania písmen je založená na princípe kontrastu.
- Zážitkové učenie (učíme sa všetkými zmyslami) – deti si skôr a lepšie zapamätajú jednotlivé hlásky.
- Rôzne tempo čítania, ale rovnaký výsledok – čítanie s porozumením.