Už tradične si 22. apríl pripomíname ako Svetový deň Zeme. Jeho história siaha do roku 1970, kedy vedci a ekológovia na snímkach Zeme z kozmu pozorovali poškodenie atmosféry. Poukázali na zraniteľnosť a krehkosť našej planéty a vtedy prvýkrát demonštračne varovali svetovú verejnosť pred ničivými dôsledkami civilizácie. Vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou. Skutočne svetovým sa stal tento deň 22. apríla v roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie Svetového dňa Zeme so sídlom v Stanforde Kalifornia, USA. V tomto roku sa pri príležitosti Svetového dňa Zeme aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta.
Na úrovni krajín sa počas Svetového dňa Zeme angažujú aj vládne inštitúcie, informačné agentúry, tlačové a elektronické médiá, samosprávy, vedecké organizácie, školy a aj mimovládne organizácie prostredníctvom širokej škály ochranárskych aktivít. Zámerom týchto aktivít je, aby sa v jeden deň spojil tlak širokého spektra organizácií a ľudí s odlišnými názormi, rozličného pracovného zaradenia a rôznych politických smerov, aby ľudia dokázali spojiť svoje sily pri riešení problémov životného prostredia, za záchranu našej planéty pred jej zánikom.
Aj tento školský rok sme si dňa 26. 4. 2019 v ZŠ - Raslavice pripomenuli, že naša Zem má sviatok. Hneď zrána sa žiaci prvého a druhého stupňa zúčastnili divadelného predstavenia o Popoluške, ktoré si pre nich pripravili žiaci deviateho ročníka pod vedením pani učiteliek Salokyovej a Suchaničovej. Klasickú verziu rozprávky vystriedala moderná forma s prvkami environmentálnej výchovy. Prostredníctvom tohto predstavenia si žiaci zopakovali zásady recyklácie odpadu, či doby rozkladu jednotlivých materiálov v prírode.
Na ďalších vyučovacích hodinách sa venovali ekoumeniu. Mladší žiaci vytvárali ekoplagáty na témy chránené zvieratá, rastliny či územia. Žiaci piateho a šiesteho ročníka sa zamýšľali nad tým, ako môžeme my ľudia chrániť našu Zem.
Svoju kreativitu mohli deti využiť pri tvorbe ekovýrobkov. Žiaci prvého stupňa dostali za úlohu vymaľovať plastové fľaše, z ktorých sa stali krásne lupene umelohmotných kvetov, ktoré nám budú zdobiť areál školy. Žiaci druhého stupňa mohli popustiť uzdu fantázii pri tvorbe kŕmidiel pre vtáky z plastových nádob. Takto sa mohli presvedčiť, že i z použitých vecí sa dajú vyrobiť nové, zaujímavé výrobky.
Aj tento rok sme vysádzali, presnejšie siali. Naši deviataci, pod vedením pani učiteľky Rákošovej, usilovne pracovali v skleníku. Vysiali semienka rôznych druhov zeleniny a už teraz sa tešíme na bohatú úrodu.
Časť deviatakov, pod vedením pani učiteľky Modrákovej – Klimkovskej, upratovala areál našej školy a zároveň pripravili miesta pre nové stromčeky, ktoré ozdobia priestory školského dvora.
Keďže nám počasie v tento deň nadmieru prialo, so žiakmi druhého stupňa sme sa vybrali do ulíc. Časť Raslavíc sme zbavili odpadkov a aspoň takto sme prispeli ku skrášleniu našej obce. Žiaci ôsmeho ročníka zastali pred výzvou – odstrániť čiernu skládku blízko obce. Popasovali sa s ňou excelentne. Osobitne chcem pochváliť žiakov Jakuba Sokola, Martina Raceka, Matúša Hovanca, Matúša Migaša, Benjamína Gábora, Samuela Kočerhu, Samuela Ondisa, Ester Homulkovú, Emu Kundrátovú a Lenku Palšovú, ktorí bez akéhokoľvek odporu neváhali zdvihnúť a odpratať hocijaký odpad. Spolu sme za necelé dve hodiny vyzbierali hŕbu odpadu, ktorý sme v spolupráci s Obecným úradom Raslavice vyviezli.
Vážení spoluobčania, vaše deti sú si vedomé toho, že odpadky do prírody nepatria. Aj takýmito aktivitami v škole v nich formujeme environmentálne cítenie. Prosíme vás, buďte im v tomto smere vzorom i vy a neodhadzujte vrecia s odpadom voľne v prírode. Na takéto účely slúžia zberné dvory!
Záver dňa sme ukončili multimediálnymi predstaveniami od Astronyxu. Žiaci prvého stupňa mali možnosť vidieť predstavenie Rozprávka z lesa a žiaci druhého stupňa predstavenie Laboratórium Zem. Obe predstavenia boli veľmi pútavé a náučné. Verím, že obohatili každého jedného diváka.
Starostlivosťou o životné prostredie dbáme nielen o našu prírodu, ale predovšetkým o náš život! Je to miesto, kde rastieme, pracujeme, tvoríme, ŽIJEME! Preto je pochopiteľné, že musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili jej poškodzovaniu. Stav našej Zeme je alarmujúci a je dôležité, aby sme začali robiť rázne zmeny v našom správaní voči nej. Dodržiavanie environmentálnych zásad je povinnosťou v snahe ozdraviť jej stav alebo prinajmenšom zamedziť jej ďalšiemu znečisťovaniu.
PaedDr. Suchaničová
Koordinátor environmentálnej výchovy