Dňa 30. septembra 2024 sa na našej škole uskutočnil úspešný projektový deň venovaný programu Erasmus+ s názvom „Výprava do vodného sveta“. Toto podujatie bolo špeciálne nielen pre našich žiakov, ale aj pre pozvaných hostí zo susedných škôl – Gymnázia v Giraltovciach a ZŠ Marhane. Cieľom projektového dňa bolo nielen predstaviť naše aktivity realizované v rámci projektu, ale aj podporiť výmenu skúseností a zdieľať zážitky z medzinárodných mobilít medzi školami.
Naši žiaci počas dňa prezentovali svoje skúsenosti a vedomosti, ktoré nadobudli počas mobilít Erasmus+, s dôrazom na environmentálne vzdelávanie a prácu v medzinárodných tímoch. Hostia mali možnosť zoznámiť sa s aktivitami našich žiakov, ktoré zahŕňali skúmanie vodných biotopov, identifikáciu bioindikátorov a rozvoj digitálnych zručností.
Žiaci Gymnázia v Giraltovciach sa aktívne zapojili do programu a predstavili svoj vlastný Erasmus+ projekt, ktorý sa zameriaval na dobrovoľníctvo. Okrem projektov Erasmus+ prezentovali aj program DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) a úspechy v International English Language Olympiad. Informovali nás aj o svojom zapojení do projektu Euroscola, ktorý zvyšuje povedomie o Európskej únii a jej význame pre bežných občanov.
Výmena skúseností medzi žiakmi bola mimoriadne prínosná – účastníci si navzájom odovzdali rady, inšpiráciu a zážitky z ciest do zahraničia. Veríme, že aj vďaka nášmu projektovému dňu sa naši žiaci stanú informovanejšími a angažovanejšími občanmi, ktorí si uvedomujú význam medzinárodnej spolupráce.
Účastníci projektového dňa si mohli vyskúšať aj rôzne aktivity a stanovištia pripravené našimi žiakmi a učiteľmi zapojenými do projektu (PaedDr. Bibiána Mačáková, Ing. Ingrid Meščanová, Mgr. Roman Borodáč, Ing. Stanislava Vavreková, Ing. Anna Rákošová, Mgr Miriam Gabani). Na stanovišti "Inteligentné zavlažovanie" sa učili, ako pomocou Micro:bit sady a senzorov vytvoriť automatický systém na zavlažovanie rastlín. Ďalšie stanovište ponúkalo praktické skúsenosti s odberom vzoriek, skúmaním vodného biotopu a meraním pH vody. Zaujímavou časťou dňa bola aj naša klimatická záhrada, kde sme spolu zasadili nové rastliny a diskutovali o význame klimatických záhrad pre ochranu životného prostredia.
Na jednom zo stanovíšť sme spojili environmentálne vzdelávanie s umením – žiaci umelecky vyjadrovali význam bioindikátorov a ochrany vodných biotopov prostredníctvom kresieb ceruzou a suchým pastelom, ako aj digitálnych plagátov v angličtine.
Záver projektového dňa patril prezentácii výsledkov aj pred rodičmi počas plenárneho rodičovského združenia, kde každý účastník mobility dostal aj certifikát Europass Mobility.
Veríme, že realizovaný projektový deň priniesol všetkým zúčastneným množstvo nových vedomostí, podnetov a inšpirácií. Okrem toho sme nadviazali nové priateľstvá a spoluprácu so susednými školami. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie, ktoré otvoria nové príležitosti pre vzdelávanie a spoluprácu!
PaedDr. Bibiána Mačáková a Ing. Ingrid Meščanová