NAPÍSALI O NÁS

JANUÁR 2018 - celý článok vo formáte . pdf - comenia_script.pdf

DECEMBER 2017 / článok uverejnený v Bardejovských novostiach

Musíme si pomáhať

Vstúpili sme do adventného času, a preto otvorme svoje srdcia a buďme bohatí na dobré skutky .V tomto duchu sa nieslo aj pondelkové odpoludnie na ZŠ v Raslaviciach pre žiakov 8.a 9.ročníka. Na našej škole sme 04.12.2017 privítali vzácnych hostí Petra a Pavla Hudákovcov z Bardejova, ktorí sú prvými Slovákmi v histórii, ktorí získali Wallenbergovu cenu. Cenu udeľuje nadácia, nesúca meno po švédskom diplomatovi, Raulovi Wallenbergovi, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil v Maďarsku tisícky Židov za boj proti rasizmu a netolerancii. Spoločne s týmito pánmi si žiaci pozreli film „ Nickyho rodina“. Je to film o Sirovi Nicholasovi Wintonovi, ktorý zorganizoval záchranu židovských detí z predvojnového Česko – Slovenska. Po filme nasledovala prednáška „ Spravodliví z Bardejova“. Žiaci mali možnosť vidieť židovské predmety a páni Hudákovci vysvetlili význam týchto judaík.

Ďalšia spolupráca bude pokračovať v jarnom a letnom cykle, kde by sme chceli  spoznávať židovskú komunitu, ktorá žila v Raslaviciach.

Mgr.Anna Vrabľová

ZŠ v Raslaviciach