História školy od r. 1939 - 1945
Roky 2.svetovej vojny boli pre školu náročné. V obci žili v tomto období židovskí občania a pre nich bolo toto obdobie azda najťažšie. Dňa 15. septembra 1940 boli od žiakov štátnej ľudovej školy rozlíšené deti židovského pôvodu žltou hviezdou.
Dňa 1.septembra 1941 bola Štátna ľudová škola v Slovenských Raslaviciach podľa zákona č.308/1940Sl.z. so súhlasom Rímsko-katolíckého biskupského úradu v Prešove premenovaná na Rímsko-katolícku ľudovú školu s piatimi triedami. Škola slúžila pre Slovenské a Uhorské Raslavice. Za riaditeľa Rímsko-katolíckej školy bol vymenovaný Štefan Onderik.
V šk. roku 1942/1943bol v školskom výbore: Msgr.Michal Adam/dekan-farár,predseda /,Michal Kovalčin a Andrej Biroš/ zástupcovia cirkevnej vrchnosti/, Michal Družbacký /vedúci notár, delegát za obec Slovenské Raslavice/, ŠtefanVaňo /delegát za obec Uhorské Raslavice /, Štefan Onderik /riaditeľ Rímsko-katolíckej ľudovej školy / a Ľudovít Kováč/učiteľ v Rímsko-katolíckej ľudovej škole v Slovenských Raslaviciach/. Ďalšími učiteľmi v týchto rokoch boli Margita Hercegová ,ktorá v r.1943 zo školy odchádza a na jej miesto prichádza Imrich Raslavský, Magdaléna Biatová, Bartolomej Loja a Mária Krempaská. Zo zápisnice dňa 1.novembra 1943 sa spomína počet žiakov v 5-triednej cirkevnej škole spolu 208 žiakov. Dňa 26.01.1943 odstupuje z funkcie riaditeľa Rímsko-katolíckej školy Štefan Onderik a na miesto riaditeľa školy nastupuje Ľudovít Kováč.
Rok 1944 bol rokom veľkých udalostí a ťažkých skúšok nášho národa. Dňa 15.apríla 1944 obsadilo obec Raslavice vojsko, škola bola zatvorená, vyučovanie sa zastavilo. Po vypuknutí SNP, 30.augusta slovenské vojsko , ktoré obsadilo obec, ušlo do lesov a pridalo sa k partizánom. Obec Raslavice obsadili Nemci, Avšak z dôvodu rýchlo postupujúceho ruského frontu, dňa 29.decembra 1944 boli nútení z obce odísť.