Telesne-pohybová inteligencia
Ľudia s týmto druhom inteligencie sa výborne učia všetko, čo zahŕňa pohyb, napríklad športy alebo tanec. Často majú tzv. pohybovú pamäť - pamätajú si veci skrz svoje telo oveľa viac ako obrazy alebo slová.
Pre takéto osoby sa najviac hodí kariéra športovca, herca, chirurga, staviteľa alebo vojaka.
Interpersonálna inteligencia
Táto inteligencia sa prejavuje v medziľudských vzťahoch a pre jednaní s inými ľuďmi. Ľudia s vysokou interpersonálnou inteligenciou bývajú extroverti, citliví na náladu ostatných a dobre pracujú v skupine.
Tieto osoby nájdeme hlavne medzi politikmi, manažérmi, učiteľmi, obchodníkmi a sociálnymi pracovníkmi.
Verbálne-jazyková inteligencia
Popisuje, ako dobre dokáže jedinec zaobchádzať s jazykom, vyjadrovať sa (aj písomne), ako rýchlo sa učí nový jazyk, a pod.. Ľudia s vysokou verbálne-jazykovou inteligenciou sú dobrí v písaní, čítaní, rozprávaní príbehov a učia sa najlepšie čítaním, písaním poznámok, počúvaním a diskusiou.
Stávajú sa často spisovateľmi, učiteľmi, právnikmi, filozofmi, básnikmi alebo novinármi.
Logicko-matematická inteligencia
Tento druh inteligenciou zahŕňa numerické schopnosti, tzv. kupecké výpočty, ale aj abstraktné myslenie, schopnosť logickej analýzy a logického posudzovania. Blíži sa najviac tomu, čo označujeme „tradičnou“ inteligenciou.
Ľudia s týmto druhom inteligencie sa hodia na vedcov, matematikov, ekonómov, inžinierov či lekárov.
Intrapersonálna inteligencia
Táto oblasť sa týka introšpekcie a sebareflexie. Títo ľudia bývajú často introverti a radšej pracujú osamote. Uvedomujú si samých seba a sú schopní dobre porozumieť vlastným emóciám a motiváciám. Najlepšie sa učia, keď sa môžu venovať problémom v kľude, osamote.
Je pre nich vhodné povolanie filozofov, psychológov, teológov, spisovateľov alebo vedcov.
Vizuálne-priestorová inteligencia
Osoby s vysokou vizuálne-priestorovou inteligenciou sú dobrí vo vizualizácii a mentálnej manipulácii objektov. Ľahko riešia puzzle či hlavolamy. Majú dobrú vizuálnu pamäť a taktiež orientáciu.
Hodia sa pre nich zamestnania ako umelec, inžinier alebo architekt.
Hudobná inteligencia
Tento druh inteligencie zahŕňa posluchové schopnosti, cítenie rytmu a hudby. Takto nadané osoby majú dobrý hudobný sluch, niekedy dokonca absolútny. Sú dobrí v speve, hraní na hudobné nástroje alebo skladanie hudby. Pri učení si radi púšťajú hudbu na pozadie.
Stávajú sa spevákmi, hudobníkmi, skladateľmi, dirigentmi alebo rečníkmi.