• Školský poriadok

        • V súlade so zákonom 245/2008 Z.z.sme vytvorili tieto pravidlá:

          1.          Žiaci sú povinní chodiť do školy pravidelne a podľa rozvrhu hodín sa zúčastňovať vyučovania všetkých povinných predmetov. Musia sa pravidelne zúčastňovať aj voliteľných a nepovinných predmetov, ktoré si zvolili na začiatku školského roka.

          2.           Na vyučovanie sú žiaci povinní prichádzať včas, aby sa stihli pokojne prezuť a pripraviť si potrebné pomôcky. Žiak sa najprv na chodbe prezuje, svoje veci odloží do pridelenej skrinky a až  potom vstupuje do triedy. (Prezuvky sú ľahká a čistá obuv, využívaná výlučne na nosenie v budove školy.)

          3.           Po prvom zvonení - o 7,10 hod. - sú žiaci povinní sedieť na svojom mieste v triede a pripraviť si pomôcky na vyučovanie. (To znamená, že sa nezdržiavajú na chodbe!) Žiaci prvého až  tretieho ročníka začínajú prvú vyučovaciu hodinu o 8:10.

          4.           Budovu školy a jej areál smie žiak opustiť počas vyučovania len so súhlasom triedneho učiteľa v doprovode svojho zákonného zástupcu. Svojvoľné opustenie areálu školy v čase vyučovania rieši triedny učiteľ (neospravedlnené hodiny, výchovné opatrenia)

          5.           Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe, požiada žiak alebo  zákonný zástupca žiaka o uvoľnenie z vyučovania. Pri nepredvídanom dôvode je žiak alebo jeho zákonný zástupca povinný do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti.  V deň návratu na vyučovanie je žiak povinný predložiť triednemu  učiteľovi písomné ospravedlnenie podpísané  zákonným  zástupcom  a  pri  absencii  viac  ako 1 vyučovací deň aj potvrdenie lekára.

          6.           Rodič má právo v priebehu školského roka ospravedlniť žiaka najviac z piatich vyučovacích dní (nenasledujúcich bezprostredne za sebou).

          7.        Ak sa žiak nezúčastní vyučovania a v stanovenom čase jeho neprítomnosť zákonný zástupca neospravedlní, a táto neprítomnosť trvá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, triedny učiteľ prostredníctvom sekretariátu školy oznámi túto skutočnosť obci, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt, a odboru práce, sociálnych vecí a rodiny príslušného okresného úradu. Neospravedlnená neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúca viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky  (viď. Metodický návod MPSVaR SR a MŠSR na zabezpečenie aplikácie ustanovenia § 18 ods.2 zákona č.281/2002Z.z. o prídavku na dieťa... v znení zákona č.658/2002.)

          8.           Ak nie je možné žiaka hodnoverne hodnotiť za 1.polrok  školského roka z dôvodov absencie, žiak sa  neklasifikuje, riaditeľ školy určí termín na jeho preskúšanie maximálne v rozsahu 2 mesiacov od ukončenia 1. polroka.

          9.           Ak nie je možné žiaka hodnoverne hodnotiť za 2.polrok  školského roka z dôvodov absencie, žiak sa  neklasifikuje, riaditeľ školy určí termín na jeho preskúšanie maximálne v rozsahu 2 mesiacov od ukončenia 2.polroka (je to spravidla termín opravnej skúšky, konanej v auguste).

          10.        Ak žiak alebo jeho zákonný zástupca nie je spokojný s hodnotením na vysvedčení, môže zákonný zástupca žiaka, do 3 pracovných dní od zverejnenia hodnotenia,  podať písomnú žiadosť o komisionálne preskúšanie žiaka. O povolení komisionálnej skúšky rozhoduje riaditeľ školy.

             Poznámka:  žiak nemôže  v jednom klasifikačnom období konať 2 komisionálne skúšky z toho istého predmetu

          11.         Ak žiak v príslušnom klasifikačnom období (za jeden polrok) vymešká 20% polročnej dotácie hodín, podrobí sa preskúšaniu, ktoré je v kompetencii príslušného vyučujúceho.

          12.        Žiaci sú povinní dodržiavať predpisy o ochrane a bezpečnosti, dbať o zdravie, čistotu a poriadok.  Žiak je povinný zdvihnúť svoju stoličku, po skončení poslednej vyučovacej hodiny. Zároveň je povinný udržiavať svoje miesto v čistote a poriadku – všetky odpadky hádzať do príslušného koša. Veľký drôtený kôš slúži na odhadzovanie použitých papierových utierok. Do koša s označením plasty sa hádžu čisté plastové materiály a obaly. Ostatný odpad patrí do sivého koša – netriedený odpad.

          13.         Žiaci sú povinní šetrne zaobchádzať so školským majetkom, pomôckami a učebnicami. Úmyselné poškodzovanie školského majetku sa trestá podľa platných právnych noriem a spôsobenú škodu je povinný uhradiť žiak, resp. jeho zákonný zástupca.                                                                                                                                                                                                                        Dodatok:    "V triedach s interaktívmou tabuľou sa žiaci nesmú pred a po vyučovaní a počas prestávok zdržiavať v priestore tabule a príslušného počítača, ktorý nesmú zapínať ani na ňom pracovať, či inak manipulovať s týmito zariadeniami. V prípade poškodenia alebo odstránenia softvéru, resp. hardvéru bude tento čin posudzovaný ako porušenie školského poriadku, za čo môže byť žiakovi znížená známka zo správania."                                                                                                                                                                                                               

          14.         Žiaci sú povinní zabrániť porušovaniu školského poriadku inými žiakmi, a to buď priamo alebo rýchlym nahlásením daného správania u príslušného učiteľa (počas vyučovacích hodín – vyučujúcemu učiteľovi, počas prestávok – dozor konajúcemu učiteľovi, kedykoľvek – triednemu učiteľovi) alebo  ostatným zamestnancov školy.

          15.         Žiaci sú povinní správať sa k sebe, k učiteľom, k svojmu okoliu ohľaduplne, inteligentne a kultúrne.

          16.       Žiak je povinný netolerovať šikanovanie, ale nahlásiť to učiteľom alebo vedeniu školy. Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.

          17.         Po skončení vyučovaniu sú žiaci povinní opustiť budovu školy (areál školy).

           

           

          18.         Všeobecné povinnosti týždenníkov:

           

          a)    hlásiť neprítomných žiakov na  začiatku každej vyučovacej hodiny

          b)   hlásiť prípadnú neprítomnosť vyučujúceho na vyučovacej hodine zástupcovi riaditeľa školy po 10 minútach neprítomnosti daného vyučujúceho

          c)    podľa pokynov vyučujúceho prinášať a odnášať učebné pomôcky

          d)   starať sa o čistotu tabule a dozerať na poriadok v triede po skončení vyučovacej hodiny

          e)    po poslednej vyučovacej hodine spolu s vyučujúcim dozrieť na to, aby učebňa ostala v primeranom poriadku (vyprázdnené lavice, stoličky vyložené na laviciach). V prípade, že si túto povinnosť nesplnia ostatní žiaci školy, sú týždenníci povinní dať triedu do poriadku. Preto z poslednej vyučovacej hodiny odchádzajú ako poslední.

           

          V budove školy, priľahlých priestoroch a na školských akciách platí pre žiakov  zákaz:

          a)    používania mobilných telefónov počas vyučovania (stanovuje zákon)

          b)   fajčenia, požívania  alkoholických nápojov,  nosenia, prechovávania a užívania  drog

          c)    prinášať veci ohrozujúce život a zdravie (tu patrí aj pyrotechnika)

          d)   mať na vyučovacích hodinách zapnutý mobilný telefón, zvukové prehrávače  a iné veci a predmety, ktoré by mohli vyrušovať, rozptyľovať a obťažovať spolužiakov a vyučujúcich

          e)    poškodzovať interiér školy i jej vonkajšok grafitmi a inými  výtvormi, úmyselne poškodzovať nábytok, učebné pomôcky, okná, dvere, zariadenia toaliet 

          f)     znemožňovať vyučovací proces a prevádzku školy

          g)   fotiť a natáčať audio, video záznamy bez súhlasu vyučujúceho.

           Poznámka: Pedagóg má právo zobrať žiakovi predmety, ktoré vyrušujú, rozptyľujú a obťažujú spolužiakov a vyučujúcich a vrátiť ich až zákonnému zástupcovi žiaka.

          Poznámka: Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil štrnásty rok svojho veku.

           

          Poznámka: Neoddeliteľnou súčasťou tohto školského poriadku sú dve prílohy:

          Príloha č. 1 Prijateľné správanie

          Príloha č. 2 Neprijateľné správanie

          Príloha č. 3 Výchovné opatrenia

                                  Tieto prílohy obsahujú konkrétne príklady jednotlivých druhov správania.