ERASMUS+ : Výprava do vodného sveta
Cieľ 1
Zlepšiť jazykové kompetencie žiakov - zvýšiť motiváciu žiakov pre aktívne učenie, komunikáciu, sociálne schopnosti, kritické myslenie, schopnosť riešiť problémy, kreativitu,
spoluprácu, zvedavosť.
Projekt ERASMUS + poskytne vybraným žiakom možnosť absolvovať vzdelávanie na tému pozorovanie a skúmanie vodného biotopu a osvojenie prezentačných zručností v
zahraničnej vzdelávacej inštitúcii a zvýšenie záujmu o vzdelávanie.
Predpokladáme, že žiaci si počas prípravy a samotnej mobility rozšíria slovnú zásobu, komunikáciu (diskusiu), sociálne a občianske schopnosti, kritické myslenie, schopnosť riešiť
problémy, kreativitu, spoluprácu, súcit, zvedavosť a zodpovednosť a schopnosť riešiť problémy, čo v konečnom dôsledku prispeje k podpore aktívneho učenia žiakov.
K zvýšeniu efektívnosti prispejú aj motivačné prvky tohto programu, možnosť vycestovať, stretnúť a spolupracovať s inými účastníkmi. Našou víziou je aj používanie CLIL metódy vo
vyučovaní - obsahovo a jazykovo integrované vyučovanie, ktorá je efektívnym nástrojom zdokonaľovania sa v cudzom jazyku prirodzeným spôsobom.
Cieľ 2
Rozvíjať environmentálne povedomie žiakov cez pozorovanie a skúmanie vodného biotopu a pochopenia jeho ochrany pred vplyvom ľudskej činnosti.
Chceme žiakov vtiahnuť do enviromentálnych problémov súčasnosti a nadchnúť ich pre ochranu životného prostredia. Chceme dosiahnuť, aby sa žiaci stali nositeľmi tejto zmeny nielen v škole, ale aj vo svojom domácom prostredí, v okolí a tento cieľ bol pre nich celoživotný. Žiakov budeme aktivizovať, stanú sa „vedcami“, pričom vyučujúci budú iba facilitátormi ich aktivít pri pozorovaní a skúmaní vodného biotopu a pochopení vplyvu ľudskej činnosti a potreby ochrany. Vybraní žiaci, ktorí absolvujú mobilitu budú akýmisi „ambasádormi“, ktorí budú svojím príspevkom vzdelávať, motivovať a aktivizovať nielen na našej ale aj zahraničnej škole. Žiaci budú aktívne participovať aj pri vytváraní klimatickej záhrady v priestoroch školy.
Cieľ 3
Rozvoj digitálnych zručností žiakov a učiteľov - Informačná a dátová gramotnosť, komunikácia a spolupráca, mediálna gramotnosť, tvorba digitálneho obsahu (vrátane programovania).
Použitím digitálnych technológií bude naša práca efektívnejšia, kreatívnejšia a preto chceme skvalitňovať výučbu vo všetkých predmetoch aj v oblasti moderných informačnokomunikačných technológií (Kahoot, kvízy, matematické vychádzky- s témou vodných biotopov ako aj programovanie microbitov) a ďalšie aplikácie (napr. PlanNet-identifikácia rastlín), čo urobí vyučovanie dynamickejším, kreatívnejším a podnetnejším. Účastníci projektu budú spolu komunikovať prostredníctvom platforiem eTwinning, Zoom a prostredníctvom sociálnych sietí. Žiaci s učiteľmi budú spolupracovať na tvorbe web stránky projektu, videoshotov, príprava posterov, prezentácií. Žiaci aj učitelia budú rozvíjať svoje zručnosti pri tvorbe videí, fotografií a tvorivých dielní. Budeme využívať rôzne mediálne editory. Pri tvorbe výstupov z mobilít budú používať online nástroje a zdokonaľovať sa v používaní tzv. kancelárskych nástrojov, ktoré sú potrebné pre každého jedinca v pracovnom aj občianskom živote.