Do galérie Tvorivé dielničky rómskych žiakov v Bardejove boli pridané fotografie.
Tvorivé dielničky rómskych žiakov v Bardejove
Školské kolo olympiády v anglickom jazyku
Dňa 14. novembra sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku s cieľom zistiť a porovnať jazykovú úroveň našich angličtinárov. Angličtina, ako celosvetovo jeden z najrozšírenejších jazykov a primárne ako jazyk multimediálnej zábavy a internetového prostredia, tvorí každodennú neoddeliteľnú súčasť života dnešnej tzv. „Generácie Z.“
Devätnásť najlepších angličtinárov – reprezentantov svojej triedy bolo testovaných v týchto jazykových zručnostiach: počúvanie s porozumením, použitie gramatiky a slovnej zásoby, čítanie s porozumením a konverzácia tak, aby komisia, Mgr. Andrea Raceková a PhDr. Angelika Koscová mohla nájsť toho najlepšieho a najtalentovanejšieho z nich.
Tu je výsledok:
Kategória 1 A
1. Adrián Paľa, VII. A
2. Nina Vasičkaninová, VII. A
3. Viktória Novotná, VI. A
Kategória 1 B
1. Barbora Petrášková, IX. B
2. Mária Onderišinová, VIII. B
3. Tamara Palšová, IX. B
Víťazom, ktorí postupujú do okresného kola v anglickom jazyku v januári 2019 v Bardejove držíme palce “fingers crossed“. Všetkým súťažiacim ešte raz ďakujeme za účasť, želáme im veľa úspechov a dúfame, že i táto súťaž prispela k ich ďalšej motivácií pri štúdiu tohto krásneho a zaujímavého jazyka. J
Mgr. Andrea Raceková
vedúca PK CUJ
Týždeň vedy a techniky v ZŠ-Raslavice
Do galérie Týždeň vedy a techniky na ZŠ - Raslavice boli pridané fotografie.
6Cieľom Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.
Popularizácia vedy a techniky počas Týždňa vedy a techniky i počas celého roka je aktivita, ktorá by sa mala stať súčasťou všetkých výskumných a vedeckých pracovísk, škôl nevynímajúc.
Aj my, učitelia prírodovedných predmetov, sa každoročne snažíme o popularizáciu predmetov, ktoré v mnohých rebríčkoch, patria medzi tie najneobľúbenejšie. Tento školský rok sme si na pomoc prizvali odborníkov na slovo vzatých. Pondelok patril fyzike. Žiaci šiesteho a siedmeho ročníka sa zúčastnili edukačného programu s názvom Kúzelná fyzika. V utorok sme pokračovali prednáškami z ekológie. Pani Ing. Hrešová z Regionálneho centra ochrany a prírody v Prešove porozprávala piatakom, štvrtákom a tretiakom o veľkých šelmách a ich monitoringu v prírode. Týždeň vedy a techniky sme ukončili chemickou show pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka. Show to bola poriadna. Nechýbali horiace ruky, výbuchy vodíka, či efektné pokusy.
Sme radi, že prostredníctvom týchto podujatí sme mohli žiakom ukázať, že fyzika, chémia a biológia môžu byť zábavnými a pútavými predmetmi.
PaedDr. Suchaničová
Exkurzia Wadovice – Oswiecim
- 12
Dňa 26.10.2018 sa žiaci 9. ročníka našej školy zúčastnili exkurzie do Poľska.
Navštívili sme dve miesta. Prvé – miesto pokoja, radosti a hlbokej viery. Rodné mesto sv. otca Jána Pavla II. – Wadovice. Pri krátkej zastávke sme obišli Baziliku Blahoslavenej Panny Márie a rodný dom sv. Jána Pavla II. na hlavnom námestíčku. Na námestí sú položené veľké čierne dlaždice, na ktorých sú na jednej strane zaznamenané poľské mestá, ktoré oficiálne navštívil Ján Pavol II. ako pápež, na strane druhej krajiny s rokmi oficiálnych návštev. Na Slovensku bol sv. otec oficiálne 3x – v rokoch 1990, 1995 a 2003.
Druhým miestom bolo miesto hrôzy a jednej z najväčších genocíd v dejinách ľudstva – Oswiecim (nemecky Auschwitz). Na tomto mieste bol počas II. svetovej vojny jeden z najväčších vyhladzovacích koncentračných táborov na svete, v ktorom zahynulo takmer 1,5 milióna Židov, Poliakov, Rómov, Rusov a príslušníkov iných národností (aj Slovákov a slovenských Židov). Prezreli sme si najprv tábor v Oswiecime I. a potom vyhladzovací tábor v Oswiecime II.- Brezinke.
Návšteva tohto miesta v každom zanechá hlboké dojmy a spoločne si prajme, aby sa takéto hrôzy už nikdy viac neopakovali.
Poďakovanie za vydarenú exkurziu patrí p. uč. B. Mačákovej, ktorá s p. riad. M. Klempayom sprevádzala žiakov.
OZNAM!
Pripomíname žiakom 6. – 9. ročníka , aby dňa 5. 11. 2018 (pondelok) nezabudli priniesť 1 euro na zaplatenie edukačných aktivít v rámci Týždňa vedy a techniky 2018.
Oznam ŠJ
0917 955 932
Vyzdvihnutie a platba stravných lístkovn na mesiac november 2018 bude prebiehať po jesenných prázdninách v pondelok 5.11.2018 v kancelárií ŠJ (zadný vhod) cez veľkú prestávku t.j. od 8.55 hod. Platbu za stravné lístky prosím realizujte do 10. dňa v mesiaci v kancelárií ŠJ, počas prestávok- nie v čase výdaja obeda (11.45-13.15).
I. stupeň 20 x 0,95 = 19 € II. stupeň 20 x 1,01 = 20,20 €
ZMENA!!!!!! Označené obedáre- bez tašiek od pondelka 5.11. umiestňujte cez zadný vchod do kuchyne na určené miesto. Zároveň Vás žiadam o dodržiavanie určeného času na výdaj obedov do obedára – vyvesený na nástenke pri vstupe v zadnej časti.
V čase obeda vám obed do obedára nebude vydaný !!!
Naďalej platí, vyhlasovanie sms-kou ráno do 6.30 hod. iba v prípade choroby !!!! V prípadoch ako šk. akcie, výlety, exkurzie, pokračovanie maródky je potrebné vyhlasovanie deň vopred do 13.30 hod.
Za neskoro vyhlásený obed je povinnosťou si ho prísť vyzdvihnúť....Odber do obedára je povolený iba pre cudzích stravníkov a tiež prvý deň choroby. Žiak, ktorý je v škole stravuje sa v školskej jedálni.
Ďakujem za pochopenie
Týždeň vedy a techniky
Oznam žiakom a rodičom školy
Riaditeľ ZŠ v Raslaviciach týmto oznamuje, že na deň 29. októbra 2018 (pondelok) udelil žiakom so súhlasom zriaďovateľa v zastúpení starostom obce Marekom Rakošom
riaditeľské voľno.
Riadne vyučovanie sa skončí v piatok 26.10.2018 a pokračovať bude po jesenných prázdninách v pondelok 5.11.2018.
Mgr. Martin Klempay
riaditeľ školy
Tvorivé dielničky pre rómskych žiakov
Do galérie Tvorivé dielničky pre rómskych žiakov boli pridané fotografie.
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
Výmenný pobyt žiakov ZŠsMŠ Troubky (ČR) v ZŠ Raslavice
- 12
V dňoch 14.10. až 19.10.2018 sa uskutočnil výmenný pobyt žiakov z družobnej školy v Troubkách na Morave v Českej republike v ZŠ Raslavice. 18 českých žiačok a žiakov strávilo 6 dní vo svojich hostiteľských rodinách. Nadviazali sme tak na tradíciu výmenných pobytov v rodinách, ktorá bola prerušená na viac ako 20 rokov. Naši žiaci boli spolu s učiteľmi v Troubkách v máji 2018 a teraz sme sa pokúsili vrátiť nesmiernu pohostinnosť českých rodín a kolegov.
Pre českých a slovenských žiakov zapojených do výmeny sme na týždeň zriadili dve česko-slovenské triedy: 7. ročník a 8. ročník. Počas spoločného vyučovania mali žiaci tradičné hodiny, ale aj hodiny, ktoré boli zamerané na naše spoločnú československú históriu, jazyk, reálie, či šport. V poobedňajších hodín mali žiaci a českí pedagógovia pripravený program v podobe návštev historických pamiatok a zaujímavých miest široko-ďaleko v rámci Prešovského kraja. Navštívili sme Spišský hrad, Tricklandiu v Starom Smokovci, Vojenské historické múzeum vo Svidníku a Údolie smrti, kde prebiehali ťažké tankové boje v Karpatsko-duklianskej operácii pri oslobodzovaní Československa v II. svetovej vojne, najstarší skanzen na Slovensku v Bardejovských Kúpeľoch, či krásne historické centrum Bardejova vrátane židovského suburbia.
Verím, že naši českí priatelia si odniesli množstvo pozitívnych zážitkov a spoznali nové nádherné miesta Slovenska. Takáto forma výmeny a vlastne akákoľvek spolupráca s družobnou školou v Troubkách má veľký zmysel pri upevňovaní hodnôt porozumenia, spolupráce, priateľstva a tolerancie medzi našimi dvoma bratskými národmi.
Aj touto výmenou sme si dôstojne pripomenuli sté výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a uvedomili si našu kultúrnu, jazykovú a hodnotovú blízkosť. Hoci sme teraz každý vo svojom vlastnom prosperujúcom štáte, nech priateľstvo a spolupráca medzi nami trvá aj naďalej.
Anglický jazyk Helen Doron v ZŠ Raslavice
Do galérie Helen Doron - hodina ANJ boli pridané fotografie.
Aj v školskom roku 2018/19 prebieha v našej škole v poobedňajších hodín výuka anglického jazyka metódou Helen Doron. Táto intenzívna progresívna metódy výučby cudzieho jazyka sa s úspechom používa v mnohých európskych krajinách. Na našej škole sa táto forma výuky za poplatok zaviedla v minulom školskom roku. Vyučovanie prebieha v popoludňajších hodinách, raz týždenne, samozrejmosťou je individuálny prístup ku každému žiakovi. Záujemcovia o vyučovanie anglického jazyka metódou Helen Doron sa môžu viac informácií dozvedieť od zástupcu riaditeľa školy PaedDr. G. Balšaja, PhD.
Svetový deň výživy
Do galérie Deň zdravej výživy 2018 boli pridané fotografie.
11Každoročne si zástancovia zdravej výživy pripomínajú 16.10. Svetový deň výživy. Aj žiaci našej školy sa dňa 17. 10. 2018 aktívne zapojili do aktivít zameraných na podporu zdravého životného štýlu. Venovali sa tvorbe obrazov zo strukovín, sušeného ovocia a cestovín. Najkrajší obraz vytvorili žiaci 6.B triedy. Žiaci si pri tvorbe obrazov dali záležať, a tak bolo ťažké rozhodnúť sa. Na druhom mieste sa napokon umiestnili dve triedy, a to 6.A a 7.B. Tretie miesto patrí triedam 7.A a 5.A. Pod vedením Mgr. Feckovej z RÚVZ v Bardejove sa žiaci oboznámili so zásadami zdravej výživy a správnom držaní tela. Pochutnali si na jedlách z ovocia, či zeleniny a formou pohybovo-zábavných aktivít sa do sýtosti vyšantili v telocvični a na ihrisku.
Veríme, že aj takouto formou si žiaci osvoja zásady zdravého stravovania a tie potom prispejú k zdravému životnému štýlu.
PaedDr. Suchaničová
II.A pri pamätníku v Kapalovej záhrade
II.A pri pamätníku v Kapalovej záhrade
Na hodine prvouky v rámci témy Krajina v našom okolí sme sa vybrali k pamätníku, ktorý je postavený hrdinom zo Slovenských a Uhorských Raslavíc, ktorí bojovali a padli v 1. svetovej vojne. V mesiaci október sme si uctili zapálením sviečky tých, ktorí bojovali a padli, aby sme my mohli žiť.
Mgr. Anna Vrabľová
Prírodovedná exkurzia MEDZEV, JASOV a KOŠICE
Dňa 28. 9. 2018 sme sa s pani učiteľkou Suchaničovou a pani učiteľkou Artimovou zúčastnili projektu Európska noc výskumníkov, exkurzie v Jasovskej jaskyni a Hvezdárni v Medzeve. Ako prvú sme navštívili Hvezdáreň v Medzeve, kde si pre nás tunajší zamestnanci pripravili zaujímavé prednášky a pútavé pokusy. Odniesli sme si odtiaľ množstvo nových informácií. Potom naše kroky smerovali do Jasova, do Jasovskej jaskyne, kde nás opäť neminula zaujímavá časť nášho programu. Pod vedením sprievodkyne sme obdivovali krásy jaskyne. Všímali sme si najmä bohatú kvapľovú výzdobu a našej pozornosti neunikli ani rôzne druhy netopierov. Mnohí z nás ani netušili, že na východnom Slovensku máme niečo také krásne. Poslednou zastávkou boli Košice, kde sa v obchodnom centre Optima konala Európska noc výskumníkov. Tam sme mali možnosť skúmať a pozorovať svet pod mikroskopom a vidieť rôzne chemické a fyzikálne pokusy. Z celej exkurzie sme si odniesli veľa zážitkov a zaujímavých poznatkov.
Estera Homulková, 8.A.
Jeseň v školskej knižnici
Súťaž s MILK-AGRO