ERASMUS+ : Výprava do vodného sveta
Správy z mobility v Čechách
Skupinová mobilita s partnerskou školou
2.6 - 8.6. 2024
V rámci projektu Erasmus+ s názvom "Výprava do vodného sveta" sme dnes s partnerskou školou ZŠ a MŠ Merhautova v Brne realizovali rôzne aktivity. Žiaci prezentovali a videodokumentovali naše skúsenosti pre lepšie pochopenie cieľov projektu. Počas spoločnej diskusie si žiaci zlepšili svoje komunikačné a prezentačné zručnosti, ako aj kritické myslenie a sebadôveru.
Medzinárodné skupiny žiakov spoločne dopĺňali a prezentovali multijazyčný slovník, čo posilnilo ich jazykové schopnosti a spoluprácu. Pohodovú a priateľskú atmosféru ešte viac umocnila prezentácia piesní s tematikou vody v slovenskom a českom jazyku, ktoré sme si aj spoločne zaspievali.
V kreatívnom workshope o vodných bioindikátoroch sa žiaci naučili hodnotiť stav vodných ekosystémov, používať online program Canva na tvorbu plagátov a pracovať v medzinárodných tímoch, čo zlepšilo ich ekologické povedomie, kreatívne a jazykové schopnosti, spoluprácu a technologické zručnosti.
Projekt "Výprava do vodného sveta" opäť obohatil naše vzdelávacie ciele a partnerstvo.
Druhý deň našej mobility v partnerskej škole sme si všetci spoločne užili. Naši žiaci si pre svojich českých rovesníkov pripravili workshop práce s micro bitom, ktorý viedol Patrik Kamidra (7.A). V medzinárodných tímoch si žiaci vytvorili a naprogramovali samozavlažovacie kvetináče. Počas spoločnej diskusie sa sústredili na výhody týchto zariadení, ich potenciálne aplikácie a prínosy v kontexte súčasných klimatických podmienok a efektívneho hospodárenia s vodou.
Ďalšou spoločnou aktivitou bolo aj vytváranie VIDA pracovných listov. Žiaci ich naplnili otázkami s tématikou vody na základe expozície VIDA, ktorú spoločne navštívia vo štvrtok. Tieto pracovné listy budú následne vypĺňať v medzinárodných tímoch. Počas celého dňa panovala tvorivá a priateľská atmosféra.
Po spoločnom obede v škole sme ešte navštívili "Den brnenských knihoven", kde 25 knižníc netradičným spôsobom prezentovalo svoje služby a aktivity. Žiaci mali možnosť pozrieť si pripravené divadielko s tématikou vody o Ariele. Následne sme sa presunuli do centra mesta Brno, kde sme obdivovali Brnenský orloj a získali nové informácie o tomto modernom umeleckom diele. Je to čierna kamenná plastika v tvare projektilu s hodinovým strojom vo vnútri.
Celý deň bol plný nových zážitkov, učenia a medzinárodnej spolupráce, čo ešte viac prehĺbilo priateľské vzťahy medzi našimi žiakmi a ich českými rovesníkmi. Tešíme sa na ďalšie dni plné aktivít a spoločne stráveného času.
Tretí deň sme spolu s našou partnerskou školou ZŠ a MŠ Merhautova navštívili Moravský kras, Punkevní jaskyňu a priepasť Macocha v rámci projektu Erasmus+ s názvom "Výprava do vodného sveta". Cieľom tohto projektu je skúmanie vodných biotopov a spoznávanie dôležitosti ochrany vody a vodných zdrojov.
Žiaci si stanovili niekoľko hypotéz, ktoré skúmali počas dnešného dňa. Medzi nimi boli napríklad:
- Hypotéza: Voda v Punkevní jaskyni má nižšiu teplotu než voda v okolitých povrchových potokoch.
- Hypotéza: Chemické zloženie vody v Punkevní jaskyni sa líši od zloženia povrchových vôd.
- Hypotéza: Úroveň znečistenia vody v jaskyniach môže byť nižšia vďaka prírodným filtračným procesom.
Spoločne so žiakmi sme na základe stanovených tém o dôležitosti vody a vodných zdrojov, porovnania vodných biotopov a ich ochrany viedli zaujímavú diskusiu. Vlastné stanovenie hypotéz a hľadanie odpovedí pomohli žiakom lepšie pochopiť dôležitosť ochrany vodných zdrojov a rolu, ktorú hrajú prírodné jaskynné systémy v tomto procese.
Počas realizácie projektu naša skupina využíva verejnú dopravu, pričom dnes žiaci použili až šesť rôznych druhov dopravných prostriedkov: električku, vlak, autobus, loďku, lanovku a elektrický vláčik. Tento pestrý spôsob cestovania sa žiakom veľmi páčil a prispel k ich nadšeniu a záujmu o celý projekt. Navyše, využívanie verejnej dopravy je ekologickejšie a pomáha nám minimalizovať našu uhlíkovú stopu, čím tiež prispievame k ochrane životného prostredia.
Tešíme sa na ďalšie bádanie a tvorivé vzdelávanie.
Štvrtý deň naši žiaci a žiaci partnerskej školy absolvovali návštevu VIDA! science centra, kde si mohli prezrieť exponáty a prakticky ich aj vyskúšať. Táto interaktívna skúsenosť umožnila žiakom lepšie pochopiť vedecké princípy a technológie prostredníctvom zábavných a vzdelávacích aktivít.
V zmiešaných medzinárodných tímoch žiaci spolupracovali na vypracovaní pracovných listov, ktoré si pripravili už v utorok spoločne s partnerskou školou ZŠ a MŠ Merhautova. Tieto pracovné listy boli navrhnuté tak, aby podporili ich schopnosť spolupracovať, analyzovať a riešiť problémy zamerané na problematiku nášho projektu "Výprava do vodného sveta". Žiaci mali príležitosť diskutovať a vzájomne si vymieňať nápady, čím si rozšírili svoje vedomosti a zručnosti.
Všetci sa zhodli, že aktivity vo VIDA! science centre sa im veľmi páčili a naučili sa veľa nového. Táto skúsenosť nielen obohatila ich poznatky, ale tiež podporila ich tímovú spoluprácu a komunikáciu.
Okrem návštevy science centra sme spoločne uskutočnili aj výskum vodného biotopu - potoka Ponávky. Tento terénny výskum umožnil žiakom aplikovať teoretické vedomosti do praxe a lepšie pochopiť ekosystém miestneho potoka. Žiaci skúmali kvalitu vody, prítomnosť rôznych druhov rastlín a živočíchov a diskutovali o dôležitosti ochrany vodných zdrojov.
Štvrtý deň našej skupinovej mobility bol plný vzdelávacích a zábavných aktivít, ktoré žiakom priniesli nové poznatky a skúsenosti.
Piaty deň sme spolu s našou partnerskou školou zažili posledný spoločný deň terénneho výskumu v Lome Ruženín. Po stretnutí na autobusovej stanici sme sa po krátkej túre zaujímavým prostredím presunuli k jazeru, kde sme pozorovali vodné aj okolité prostredie. Všetky získané poznatky jednotlivé skupiny zaznamenali do pracovných listov.
Počasie nám prialo, krásne slnečné počasie a teplota vody 22°C nám umožnili lepšie bádanie a pozorovanie vodných živočíchov. Žiaci mali možnosť vidieť a zaznamenať rôzne druhy rastlín a živočíchov, ktoré prispievajú k biodiverzite tohto prostredia.
Ďakujeme našej partnerskej škole ZŠ a MŠ Merhautova za prijatie a pani učiteľke Mgr. Veronike Sikorovej a žiakom 7. a 8. ročníka za spoluprácu pri našich aktivitách. Veríme, že naša spoločná spolupráca bude aj naďalej pokračovať. Mesto Brno a jeho okolie sa nám veľmi páčilo.
Tešíme sa na návrat na Slovensko a samozrejme na našu školu ZŠ Raslavice. 😊