Dňa 28.11.2019 o 8.00 hodine sa v školskej jedálni uskutoční súťaž Všetkovedko
Zapojených je 40 žiakov z 2. 3. a 4. ročníka.
Dňa 28.11.2019 o 8.00 hodine sa v školskej jedálni uskutoční súťaž Všetkovedko
Zapojených je 40 žiakov z 2. 3. a 4. ročníka.
5.11.2019 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie do Poľska. Prvou zastávkou boli Wadovice – rodisko sv. Jána Pavla II., poľského pápeža, ktorý bol jedným z hlavných katalyzátorov politických a spoločenských zmeny v 80/90rokoch 20. storočia v strednej a východnej Európe.
Hlavným cieľom bola návšteva múzea na mieste koncentračného tábora Osvienčim – Brzezinka. Žiaci na vlastné oči videli miesta nepredstaviteľného utrpenia státisícov ľudí, ktorí boli počas II. svetovej vojny prenasledovaní za svoj pôvod, sociálny status, či zmýšľanie. Je potrebné navštevovať takéto miesta a pripomínať si hrozné udalosti, ktoré sa tam (a nielen tam) odohrali, aby sa niečo podobné už nikdy viac nezopakovalo. Historia – magistra vitae (história je učiteľkou života), poučme sa teda z nej!
Exkurziu organizačne pripravila Mgr. Bibiana Mačáková, ktorá s riaditeľom školy Mgr. Martinom Klempayom vykonali aj pedagogický dozor.
Prinášame Vám výsledky školského kola, ktoré sa uskutočnilo 13.novembra 2019.Všetkým srdečne blahoželáme a víťazom v jednotlivých kategóriách držíme prsty v okresnom kole, ktoré sa uskutoční v Bardejove 15.januára 2020.
Kategória 1A
1. Lukáš Kiernos,VII. B
2. Ľudmila Hajdučková, VII.B
3. Dávid Toporcer, VI. A
Kategória 1B
1.Martina Klempayová, IX. B
2. Mária Onderišinová,IX.B
3.Nina Vasičkaninová, VIII.A
Vaše p. učiteľky anglického jazyka.
9.A sa učí v 5.B
7.B sa učí v učebni chémia
8.A sa učí v učebni fyziky
Srdečne pozývame všetkých rodičov na rodičovské združenie,
ktoré sa uskutoční dňa 18.11.2019 (pondelok) od 15.00 - 18.00 formou konzultácií.
O 16:30 stretnutie triednych dôverníkov v zborovni - účasť nutná!
Úspešne sme ukončili súťaž iBobor a tu sú výsledky.
Úspešní riešitelia sú všetci súťažiaci, ktorí dosiahli aspoň polovicu "kladných bodov". V kategórii Drobec je to 45 bodov, v kategórii Bobrík je to 60 bodov, v kategórii Nevidiaci ZŠ a Nevidiaci SŠ je to 30 bodov a v ostatných kategóriách je to 50 bodov.
V kategórií Drobec sa zúčastnilo 8 žiakov 3. ročníka.
Plný počet bodov získali:
Patrik Kamidra
Sofia Banková
Miriam Sabolová
Úspešní riešitelia:
Gabriel Balšaj
Karolína Mikulová
Natália Goliášová
Nela Raceková
Karolína Olšavská
V kategórií Bobrík sa zúčastnilo 15 žiakov 4. a 5. ročníka.
Úspešní riešitelia:
Lenka Bakaľárová
Tatiana Luterančíková
Matej Jurčišin
Janka Salokyová
Dominika Harčarová
Lenka Čajková
Nina Macková
R. Ščešňak
V kategórií Benjamín sa zúčastnilo 28 žiakov 6. a 7. ročníka.
Úspešní riešitelia:
Viktória Novotná
Ľudmila Hajdučeková
Dominik Roman
Ivana Tkáčiková
Thomas Matys
Milan Novotný
Dominika Homová
V kategórií Kadet sa zúčastnilo 20 žiakov 8. a 9. ročníka.
Úspešní riešitelia:
Marek Rakoš
Vladimír Biroš
Nina Vasičkaninová
Dominika Gdovinová
Šimon Homulka
Lýdia Homulková
Nina Ivanová
Alessia Petazzoni
Všetkým úspešným riešiteľom blahoželáme.
Ďalšie informácie na stránke ibobor.sk
Ing. Ingrid Meščanová
November patrí na Slovensku prírodným vedám a technike. Každoročne sa v rámci Týždňa vedy a techniky snažíme pre našich žiakov pripraviť atraktívny program. Ani tento rok sme nezaháľali. Predmetová komisia prírodovedných predmetov pracovala na tomto projekte už niekoľko mesiacov dopredu. V rámci programu Týždňa vedy a techniky chceme žiakom ponúknuť stále aj niečo špeciálne. V minulosti sme navštívili Budapešť a spoznali jej krásy. Vtedy našim cieľom bolo tropikárium, ktoré sa tam nachádza. Tento rok sme sa zamerali na dominanty Viedne a nášho hlavného mesta, Bratislavy.
Naše dvojdňové poznávanie začalo v skorých ranných hodinách, kedy sme sa spolu vydali v ústrety našej metropole. Po niekoľko hodinovej ceste sme dorazili do prvého cieľa – hradu Devín. Starobylý hrad na sútoku riek Dunaja a Moravy nás potešil nádherným výhľadom. Je to hrad, na ktorom sa písala najstaršia história Slovákov a Slovenska. Prostredníctvom sprievodcu sme sa oboznámili s dejinami tohto malebného miesta. Z jeho rozprávania mi v pamäti ostal príbeh o panenskej veži, ktorá sa týči nad oboma riekami a je dominantou hradu. Jej názov sa odvíja od legendy, podľa ktorej sa chudý rytier zaľúbil do urodzenej šľachtičnej, ktorej rodina však so svadbou nesúhlasila. Krásna nevesta uprchla so svojím milým na hrad Devín a tu sa nechali tajne zosobášiť. V deň svadby ich však dostihlo prenasledujúce vojsko, ktoré milencov zastihlo až v najmenšej veži nad útesom, kde sa rytier nedokázal ubrániť presile a nevesta zo žiaľu skočila zo skaly do rieky. Takýchto príbehov o tomto hrade existuje mnoho. S jemnou nostalgiou sme opustili toto legendami opradené miesto.
Bratislavu už naši žiaci navštívili viackrát. Nikdy však nebol priestor povenovať sa jej histórii. Tejto úlohy sa zhostila naša sprievodkyňa Eva. Tá nás vtiahla do dávnej minulosti a previedla nás najvýznamnejšími historickými pamiatkami v starom meste, ktorému dominuje Bratislavský hrad, jeho štyri veže sú symbolom mesta.
Svedkom korunovácii uhorských kráľov je Dóm svätého Martina. Je najvýznamnejším, najstarším a najväčším kostolom v Bratislave. Patrí k tým najznámejším dominantám Bratislavy a jeho interiér je naozaj nádherný. Už z diaľky nás upútal aj nezvyčajne modrý kostolík, Kostol svätej Alžbety. Obhliadli sme si Starú radnicu, prešli sme popod Michalskú bránu, zazreli sme pamätník Chatama Sofera, významného židovského rabína. Zastavili sme sa i pri centre kultúrneho a spoločenského života - Slovenskom národnom divadle. Cestou autobusom sme zazreli Most Apollo a Most SNP so známou reštauráciou UFO. Deň sme ukončili na brehoch Dunaja, v obchodnom centre Eurovea. Po dobrej večeri sme sa spoločne presunuli do hotela, kde sme si oddýchli, aby sme ráno mohli v našej exkurzii pokračovať ďalej.
Nový deň, nové očakávania. Chuťové poháriky sme prebudili raňajkami a pripravili sme si ich na chuťovú explóziu. Rýchlo sme nastúpili do autobusu a vyštartovali sme na cestu do Rakúska.
Našou prvou zastávkou bola čokoládovňa Hauswirth v Kitsee. Pri výstupe z autobusu sme zacítili omamnú vôňu čokolády. V predajni už naplno pracovali aj naše chuťové poháriky. Mali sme možnosť ochutnať rôzne čokoládové dobroty. Pracovníci čokoládovne nás oboznámili s jej históriou. Previedli nás priestormi čokoládovne a ukázali nám výrobu čokoládových pochutín.
S taškami plnými dobrôt sme sa vrátili do autobusu a pokračovali sme ďalej v našej ceste.
Cisárske mesto už na nás čakalo. Prvú zastávku sme mali v Dome morí. Prekvapením boli pre nás dlhé rady ľudí čakajúcich na vstupenky. Eva, naša sprievodkyňa nás nesklamala a vybavila nám prednostný vstup. Boli sme jej vďační, že ušetrila naše nohy od dlhého státia v rade. Vstúpili sme do ríše zvierat. Prekvapilo ma to, že toto tropikárium je veľmi interaktívne. Opice tam pobehovali voľne, vtáctvo si poletovalo kade-tade. Ešteže žralokov a krokodílov nechali za sklom. Mali sme možnosť vidieť rôzne druhy sladkovodných i morských živočíchov. Okrem života pod vodou ponúka Dom morí aj prehliadku terárií a života na súši. Nájdete tu škorpióny, rôzne druhy pavúkov a hadov, tarantuly, pytóny, jedovaté mamby, krokodíly a takisto najväčšieho suchozemského kraba na svete. Jeho veľkosť dosahuje 40 cm! Z ríše zvierat sme sa vybrali do ríše habsburskej monarchie.
Viedeň je krásne, elegantné mesto. Naša sprievodkyňa Eva nás vrátila do čias Márie Terézie a začala s nami prehliadku historického centra. Obhliadku sme začali pred budovou Prírodovedného múzea. Základom stálej expozície tohto múzea sa stala rozsiahla súkromná zbierka florentínskeho zberateľa, ktorú do majetku Habsburgovcov získal manžel Márie Terézie, František Lotrinský. V srdci mesta sa týči monumentálna stavba Dóm Svätého Štefana. Zaujímavosťou je, že katedrála bola počas II. svetovej vojny zničená a už do siedmich rokov obnovená. Aj napriek prestavbe sa tu však každý deň konali bohoslužby. V Dóme sv. Štefana sa tiež ženil hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. Obzreli sme si interiér tohto chrámu a boli sme očarení jeho majestátnosťou. Zastavili sme sa aj pri zimnom sídle Habsburgovcov. Palác Hofburg je skutočne rozsiahly - obsahuje 18 skupín budov, 19 nádvorí a 2600 miestností. Navštívili sme najznámejšiu obchodnú ulicu vo Viedni – Mariahilferstrasse. Lemuje ju vyše 350 obchodov po oboch stranách na celej jej dĺžke takmer 4 kilometre. Naše dievčatá si tu prišli na svoje a boli vo svojom živle. Obzreli sme si i najšťastnejšie miesto vo Viedni - Hundertwasserov obytný dom. Každý z 52 bytov, ktorý sa nachádza v tejto budove, má inú farbu a štruktúru fasády. Na jej streche rastú stromy, ktoré obrastajú aj niektoré bytové jednotky. Medzi obyvateľmi sú prevažne umelci, intelektuáli a architekti. Extravagantná budova!
Deň sa schýlil ku koncu. Nad mestom sa rozprestrela tma a to znamenalo koniec nášmu poznávaniu. Ťažko sa nám lúčilo s toľkou krásou. Odchádzali sme však s množstvom nových zážitkov a spomienok. Viedeň je krásna. Jeden deň na jej poznávanie rozhodne nestačí a my dúfame, že raz sa tam opäť vrátime. Veríme, že naši žiaci si tento výlet poriadne vychutnali. Veď bolo naším zámerom prichystať si pre nich niečo špeciálne, a myslím, že sa nám to podarilo!
PaedDr. Lenka Suchaničová
Vedúca PK prírodovedných predmetov
Súťaž sa uskutoční v učebniach informatiky od 11. - 15. novembra 2019.
Keď žiaria svetlá
alebo
Spoznávame životy slávnych ľudí
Zaujímavé literárne diela - autobiografie, filmy v školskej knižnici
utorok a štvrtok od 13,00 do 15,00 hod.
Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do programu e-Školy pre budúcnosť 2019/2020 Nadácie Orange.
Naša žiadosť o príspevok pre projekt My sme malí inžinieri! v grantovom programe e-Školy pre budúcnosť 2019/2020 bola schválená a bude nám prispené sumou 1 500,00 €.
Na výzvu v tomto roku zareagovalo 170 vzdelávacích organizácií, základných a stredných škôl. Na základe rozhodnutia odbornej hodnotiacej komisie, ktorá sa zaoberá inovatívnym vzdelávaním na základných a stredných školách, bolo podporených 34 projektov v celkovej sume 50 000 €.
Zoznam všetkých podporených projektov nájdete na stránke www.nadaciaorange.sk.
Anotácia nášho projektu:
Žiaci ZŠ v Raslaviciach chcú počas realizácie projektu spracovať vlastné projekty s využitím robotických sád. Ich cieľom bude priblížiť robotické zariadenia a naštartovať záujem o robotiku a programovanie aj u spolužiakov a žiakov z okolitých škôl. Do projektu budú zapojení aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a rómski žiaci.
Potrebné poznatky a informácie získajú na hodinách informatiky a vďaka medzipredmetovým vzťahom aj na hodinách z fyziky. Projekt predstavia realizáciou tvorivých dielní aj žiakom okolitých škôl, rodičom a širokej verejnosti. Pre učiteľov pripravia školenie pre prácu s robotmi a vytvoria ukážkovú hodinu programovania aj pre 1. stupeň ZŠ.
Ing Ingrid Meščanová
Milí žiaci, kedže sa blíži súťaž iBobor, chcem len pripomenúť termíny pre jednotlivé kategórie. Prihlásiť sa môžete do 8.11.2019 v kabinete matematiky u Ing. Ingrid Meščanovej. Tešíme sa na vás.
11. - 15. novembra 2019 prebieha SÚŤAŽ:
Ďalšie informácie: http://ibobor.sk/
Aj žiaci špeciálnej triedy si pripomenuli Mesiac úcty k starším svojimi aktivitami. Najprv si pozreli film Babička, prečítali zopár strán z knihy Babička. Potom sa spolu s pani učiteľkou rozprávali o svojich starých rodičoch, ako sa im páčil film, či sa ich babička podobá na postavu z filmu a pod.
Svoje dojmy z rozhovoru, čítania a filmu vložili na výkres a namaľovali veľmi pekné portréty babičky a vystavili si ich na nástenke vo svojej triede.
Do galérie Sľub členov Školského parlamentu. boli pridané fotografie.
24.10.2019 sa naši žiaci zúčastnili futbalového zápasu Európskej ligy, kde v skupine K Slovensko zastupuje ŠK Slovan Bratislava. Podarilo sa nám zabezpečiť lístky pre žiakov a tak sme si spravili výlet do Bratislavy na zápas ŠK Slovan Bratislava – Wolverhampton Wanderers. Pre mnohých žiakov bolo životným zážitkom vidieť naživo hráčov anglickej najvyššej futbalovej súťaže. Hoci sa zápas pre Slovan skončil prehrou 1:2, neopísateľná bola atmosféra, ktorú vytvorilo vyše 20 000 divákov, z čoho boli prevažnou väčšinou žiaci základných škôl z celého Slovenska. Tešíme sa, že aj takéto zážitky môžeme sprostredkovať našim žiakom.
Powered by aSc EduPage